wtorek, 10 lutego 2015

Jak zrobić... prosty murek?

Witajcie po długiej przerwie! Chciałbym zaprezentować Wam sposób na konstrukcję prostego, kamiennego muru. Ten element makiety wykonałem w skali 28mm, dedykowanej grom ze stajni Games Workshop, jednak łatwo można przystosować go do każdej innej skali i gry. Bez przedłużania zbędnego wstępu, zapraszam.

W celu wykonania makiety potrzebujemy:
-klej cyjanoakrylowy typu "Kropelka";
-klej wikol;
-płyta piankowa;
-tektura;
-piasek;
-trawka elektrostatyczna;
farby: żółta, biała, czarna, szara;
-gąbka;
-balsa;

Krok 1
Z płyty piankowej wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 10x2cm i 12x2cm.


 Krok 2
Na krótszym z prostokątów rysujemy wzór cegieł. Każda z nich ma wymiary 1x0,5cm. Należy pamiętać, aby cegły zachodziły na siebie.


Krok 3
Jeżeli pragniemy, aby w naszym murze były szczerby, wycinamy część z cegieł, tak jak na zdjęciu.


Krok 4
Z tektury wycinamy prostokąciki o wymiarach 1x0,5cm, które przyklejamy na wyrysowanych polach oraz na górze i po bokach do płyty piankowej. Od czasu do czasu warto któreś z pól pozostawić puste, co uwypukli fakturę kamieni. Mur przyklejamy do podstawki, pozostawiając po bokach centymetr marginesu.


 Krok 5

Zaokrąglamy kąty podstawy i ścinamy jej boki. Pokrywamy ją wikolem, następnie piaskiem, a na nim za pomocą kleju cyjanoakrylowego mocujemy cegiełki z balsy. 

Krok 6
Całość makiety podkładujemy czernią, aby uwypuklić kontrasty.

Krok 7

Mur intensywnie traktujemy drybrushem szarym kolorem. Ja wykorzystałem Basalt Grey,


Krok 8

Mieszaniną Basalt Grey i bieli w stosunku 1:1 stosujemy delikatniejszy drybrush.


Krok 9 

Ostatnim krokiem jest bardzo delikatny drybrush bielą.


Jeżeli chcemy nadać więcej głębi malowaniu, możemy zwashować czernią (farba+woda+płyn do mycia naczyń) ,a następnie powtórzyć kroki 7-9. Dodajemy także kilka plam washu sepia, by oddać efekt kurzu i brudu. Murek wymaga wykończonej podstawki, jak ją zrobić dowiecie się stąd: http://archenemyminis.blogspot.com/2014/12/jak-zrobic-polna-podstawke.html. Wkleiłem  na nią kępkę trawki elektrostatycznej imitującej kwiaty oraz gąbkę imitującą mech. Przepis jest prosty. Przyklejamy gąbkę klejem cyjanoakrylowym, a następnie odrywamy ją. To co pozostało, po prostu malujemy.
Murek skończony, zaś płotki, bagna, wzgórza i kępy zarośli już się robią, więc zachęcam do obserwowania bloga. Do przeczytania!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz