niedziela, 1 marca 2015

Jak pomalować... wiejską chatę?


W poprzednim poście przedstawiłem Wam, jak zbudować pokrytą strzechą, drewnianą chatę. Dziś zaprezentuję jak taką chatę pomalować. W tym projekcie wykorzystałem farby akrylowe trochę tańsze i sprzedawane w większych ilościach niż te, których zazwyczaj używa się w modelarstwie, jednak poniżej znajdzie się także lista podobnych farb według palety Vallejo. Tak więc, enjoy!

Do pomalowania chaty wykorzystałem (w nawiasie paleta Vallejo Model Color):
-Raw Umber z Reeves (odrobinę ciemniejszy Leather Brown),
-Yellow Ochre z Reeves (Gold Brown/Vomit Brown)
-Naples Yellow z Reeves (Bone White)
-Oxide Black z Amsterdam (Negro Black)
-Titanium White z Reeves (Offwhite)
-pigment Ugier Żółty z Szmal (Light Yellow Ochre)

Krok 1
Po spodkładowaniu na czarno, całą makietę pokrywamy farbą Raw Umber.

Elementy drewniane
Krok 2
Wszystkie elementy drewniane intensywnie drybrushujemy mieszaniną Raw Umber i szarości Basalt Grey z Vallejo Model Colour).

Krok 3
Nieco delikatniej malujemy suchym pędzlem powierzchnię, wykorzystując poprzednio wykorzystaną mieszaninę z dodatkiem Naples Yellow w stosunki 1:1.

Krok 4
Bardzo delikatnie drybrushujemy powierzchnię za pomocą Naples Yellow.

Krok 5
Korzystając z pigmentu Ugier Żółty pokrywamy dolne partie makiety co ma imitować brud i kurz. Należy pamiętać o pokryciu modelu lakierem po skończeniu malowania w celu utrwalenia pigmentu.

Strzecha
Krok 6
Strzechę drybrushujemy mieszaniną szarości i Raw Umber w taki sposób, aby pierwotny kolor pozostał jedynie z najgłębszych zakamarkach.

Krok 7
Następnym krokiem jest wykorzystanie mieszaniny Raw Umber z Yellow Ochre w proporcji 1:2.

Krok 8
Delikatniejszym niż poprzednio drybrushem malujemy strzechę wykorzystując czyste Yellow Ochre.

Krok 9
Aby stworzyć przyjemne przejścia kolorów po raz kolejny wykorzystujemy mieszankę, tym razem Naples Yellow i i Yellow Ochre.

Krok 9
Na sam koniec kilka delikatnych pociągnięć suchego pędzla z Naples Yellow.

Wykończenie i podsumowanie
Teraz, gdy większość pracy za nami, możemy zająć się poprawkami. W moim przypadku do poprawy były kalenice, które zabrudziły się podczas malowania strzechy. Pomalowałem także metalowe elementy takie jak gałki przy drzwiach czy uchwyt na pochodnię, wykorzystując najpierw Gun Metal+Negro Black, następnie czyste Gun Metal, i na koniec washując to za pomocą Nuln Oil. Ostatecznie makieta prezentuje się tak:

Na koniec tradycyjnie zachęcam do rzucenia czasem okiem na mój blog, albowiem narodził się w mojej głowie projekt dwupiętrowej stodoły stanowiącej doskonały "punkt ogniowy" dla łuczników, którym to na pewno podzielę się z Wami. Do przeczytania!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz